Przełajowy weekend – Puchar Polski CX Szczekociny i Koziegłowy

Miniony weekend spędziłem pracowicie i przełajowo, odwiedzając dwa Puchary Polski. W CX startowałem do tej pory dosłownie parę razy, ale z każdym startem ta konkurencja kolarska podoba mi się coraz bardziej. Szkoda, że nie odkryłem jej kilka lat wcześniej.

Sezon XCM zakończyłem praktycznie w połowie października, więc po odpoczynku od trenowania  wybrałem się bardziej na wycieczkę niż na zawody. Bez punktów skazany byłem na ostatnią linię startową. Za to miałem ciekawy podgląd na cały wyścig.  Najpierw Szczekociny. Pierwsza prosta. Rozkręcenie blat-oś, zakręt lekka górka i… peleton zbija się w wielkie kłębowisko. Jeden z zawodników, próbując wydobyć z niego swój rower, wyciągnął krzak złożony jeszcze z pięciu innych. Dalej trasa prowadziła po takich wądołach, że po kilkunastu minutach miałem wrażenie, iż wytelepało mi doszczętnie wnętrzności.

Drugiego dnia startowałem w Koziegłowach na trasie tegorocznych MP. Scenariusz startowy podobny. Prosty asfalt, na którym już po paruset metrach doszło do wielkiej kraksy. Wywrotka paru zawodników w jednej chwili wyżłobiła wielką bruzdę w peletonie. Ja szczęśliwie ominąłem kraksę.  Trasa niezwykle atrakcyjna i widowiskowa dla kibiców. Samo ściganie wyglądało mniej więcej tak: jazda 100%, wyhamowanie, zakręt 180, 100%, hopka, zakręt, podbieg po schodach, 100%. Jako maratończyk giga słabo się w tym odnajdywałam, ale zabawa i tak była przednia.

W końcu nadążyła się także okazja przetestowania na zawodach opon bezdętkowych  z prawdziwego zdarzenia.  W zeszłym roku uszczelniłem co prawda zwykle „kewlary”, ale rezultat był średni. Opony Bontrager CX03 spisały się świetnie. Pomimo ciśnienia poniżej 2bar, pewnie trzymały się na obręczach i zapewniały dobra trakcję w błocie. Zalety szytek stosowanych przez czołówkę są niezaprzeczalne, ale opony tubeless ready stanowią dobrą i tańszą alternatywę przy zastosowaniu treningowym.

Podsumowując, przełaje są świetną zabawą i poligonem treningowym. Polecam każdemu, aby spróbował sił w tej dyscyplinie.

Brak komentarzy do "Przełajowy weekend - Puchar Polski CX Szczekociny i Koziegłowy"