Akademia Kolarska

Wrocławska Akademia Kolarska to nasz projekt skierowany do dzieci w wieku 4-12 lat.

Kontakt

Jeśli Państwa dziecko chce dołączyć do naszej Akademii Kolarskiej dla najmłodszych prosimy o kontakt mailowy pod adres akademiakolarska @ azswratislavia.pl  lub kontakt telefoniczny tel. ‭451096115‬ lub poprzez messenger WAK lub WhatsApp

Informacje o naszych działaniach znajdą Państwo także na Facebooku.

Aktualny harmonogram zajęć

Zajęcia rowerowe w terenie  (MTB – rower górski) w tygodniu planowane są w następujących lokalizacjach i terminach (WROCŁAW):

 • Park Grabiszyński, ul. Racławicka – poniedziałek i środa godz. 16:30 grupa młodsza (6-8 lat)
 • Park Grabiszyński, ul. Racławicka – poniedziałek i środa godz. 17:45 grupa starsza (9-12 lat)
 • Hala Orbita, ul. Wejherowska – wtorek godz. 16:30 grupa młodsza (6-8 lat) – zajęcia wyjazdowe do Las Pilczycki / Park Pilczycki
 • Hala Orbita, ul. Wejherowska – wtorek godz. 17:45 grupa starsza (9-12 lat) – zajęcia wyjazdowe do Las Pilczycki
 • Hala Orbita, ul. Wejherowska – wtorek godz. 17:45 grupa sportowa zaawansowana żak/młodzik – decyduje przydział od trenera (11-14 lat) – zajęcia wyjazdowe do Las Pilczycki
 • Las Osobowicki, ul. Osobowicka – czwartek godz. 16:30 grupa młodsza (6-8 lat)
 • Las Osobowicki, ul. Osobowicka – czwartek godz. 17:45 grupa starsza (9-12 lat)
 • Las Osobowicki, ul. Osobowicka – czwartek godz. 17:45 grupa sportowa zaawansowana żak/młodzik – decyduje przydział od trenera (11-14 lat)
 • Wzgórze Kilimandżaro, ul. Chopina – poniedziałek i wtorek godz. 16:30 grupa młodsza (6-8 lat)
 • Wzgórze Kilimandżaro, ul. Chopina – poniedziałek i wtorek godz. 17:45 grupa starsza (9-12 lat)
 • Klub Sportowy AZS Wratislavia, ul. Na Grobli 30-32 – czwartek godz. 17:30 grupa przedszkolaki (4-6 lat) – zajęcia dla dzieci na rowerach z kołami min. 16″, możliwość wypożyczenia rowerów, fakultatywne zajęcia sportowe dla rodziców – siłownia i rowery spinningowe
 • Wzgórze Gajowe, ul. Świeradowska / Bardzka –piątek godz. 16:30 grupa młodsza (6-8 lat)
 • Wzgórze Gajowe, ul. Świeradowska / Bardzka –piątek godz. 17:45 grupa starsza (9-12 lat)
 • półkolonie sportowe kolarskie – I termin – 01-05.07.2024
 • półkolonie sportowe kolarskie – II termin – 08-12.07.2024
 • kolarski obóz sportowy dla dzieci i młodzieży (wymagany min. 1 roczny staż treningowy) – I termin – 13-21.07.2024
 • kolarski obóz sportowy dla dzieci i młodzieży (wymagany min. 1 roczny staż treningowy) – II termin – 10-18.08.2024

Zajęcia w tygodniu zaplanowane są w dni nauki szkolnej (tj. z wyłączeniem wakacji)

Pierwsze zajęcia są bezpłatne! Co wziąć ze sobą?

Zapraszamy do udziału w naszych bezpłatnych otwartych zajęciach weekendowych w marcu (informacje na naszym facebooku) oraz przyjściu na pierwsze zajęcia całkowicie ZA DARMO. Dopiero po pierwszych zajęciach należy zdecydować, czy chce się zapisać do Akademii Kolarskiej i zobowiązać do regularnego opłacania składki członkowskiej.

Opłaty i sprawy formalne

Koszt udziału w zajęciach wynosi 250 zł / miesiąc i jest opłacany w formie składki członkowskiej na konto Klubu Sportowego AZS Wratislavia. Wnoszenie składki członkowskiej umożliwia udział w zajęciach 1x w tygodniu w wybranej lokalizacji i terminie. W przypadku chęci uczestnictwa w większej liczbie zajęć, jest taka możliwość po wykupieniu dodatkowego „karnetu” ważnego w danym roku kalendarzowym i opłaceniu zajęć – koszt pojedynczych zajęć to 30 zł, a minimalna wartość „karnetu” to 120 zł. W przypadku braku możliwości uczestnictwa w zajęciach w danym terminie, jest możliwość ich odrobienia w innej grupie w miarę wolnych miejsc i po kontakcie z opiekunem. Deklarując chęć uczestnictwa w zajęciach wystarczy wypełnić prosty formularz online oraz wyrazić zgodę na utrwalanie wizerunku – bardzo zależy nam na promocji Akademii Kolarskiej i sportu dzieci i młodzieży.

Dodatkowa korzyść – zapisz się do Klubu Sportowego AZS Wratislavia i odbierz koszulkę

Dla wszystkich naszych uczestników zajęć (minimum 1-miesięczny staż i opłacenie 1-miesięcznej składki członkowskiej), którzy wypełnią deklarację członkowską online, zapiszą się do Klubu Sportowego AZS Wratislavia i opłacą ROCZNĄ składkę klubową w wysokości 80 lub 130 zł (w zależności od wybranego wariantu ubezpieczenia NNW) przewidziana jest pamiątkowa koszulka sportowa o wartości 100 zł. Instrukcja formalnego zapisania się do AZS dostępna tutaj.

Nabór

Nabór do Wrocławskiej Akademii Kolarskiej – sekcji dziecięcej i młodzieżowej Klubu Sportoweg AZS Wratislavia jest prowadzony w formie ciągłej. Zapraszamy na nasze zajęcia dzieci w wieku 4-12 lat – pierwsze zajęcia są bezpłatne, można sprawdzić czy się spodoba i później podjąć decyzję by zapisać do Akademii. Przedział wiekowy nie jest sztywny, zdarzają się u nas dzieci i młodsze i starsze, jednak naszym głównym celem jest prowadzenie rekrutacji do grupy wyczynowej i dołączenie młodego sportowca w kategorii młodzik (13-14 lat) lub junior młodszy (15-16 lat) w przyszłości do drużyny kolarskiej Mitutoyo AZS Wratislavia Wrocław

Szczegółowe informacje organizacyjne udzielane są mailowo lub telefonicznie.

Nasza propozycja – oferta

 • nauka technicznej jazdy na rowerze
 • opieka instruktorów sportu i trenerów kolarstwa
 • kompleksowe kształtowanie młodego kolarza
 • dostosowanie potrzeb motywacyjnych do wieku dziecka
 • profesjonalne podejście do szkolenia poparte wynikami obecnych zawodników
 • porady w doborze rowerów i innych zagadnień związanych z kolarstwem górskim oraz kolarstwem szosowym
 • gwarantujemy atmosferę przyjaźni i wzajemnego szacunku

Zajęcia rowerowe – treningi

W sezonie wiosenno – letnim tj. od kwietnia do października zajęcia prowadzone są kilka razy w tygodniu w formie spotkań na rowerze – wycieczek oraz zabaw i „treningów” doskonalenia techniki jazdy. Proponowane są także wyjazdy weekendowe w ciekawe miejsca oraz udział w zawodach – zabawa dla najmłodszych, którzy są już gotowi do podjęcia rywalizacji sportowej.

W sezonie zimowym tj. od listopada do marca prowadzimy zajęcia minimum raz w tygodniu na sali realizując autorski program ćwiczeń – nauka bezpiecznego upadania, koordynacja i balans – trening równowagi, ćwiczenia stabilizacyjne – mięśnie głębokie oraz zwiększanie wytrzymałości ogólne. W miarę możliwości pogodowych prowadzone są także zajęcia weekendowe (sobota lub niedziela) na rowerach w terenie w formie wycieczek rowerowych oraz zabaw na rowerze – trening techniki jazdy oraz koordynacji ruchowej. Organizujemy także wspólne wyjścia na obiekty treningowe oraz mamy możliwości przeprowadzenia zajęć w budynkach naszego klubu (spróbowanie jazdy na rolkach rowerowych – trenażer, trening koordynacji i równowagi).

Harmonogram zajęć na okres listopad 2023 – marzec 2024

 Plan Tygodnia:

▶️ Poniedziałek: Ścianka wspinaczkowa Fabryczna Boulder 

▶️ Wtorek: Zajęcia ogólnorozwojowe + trening funkcjonalny – ul. Na Grobli 30-32

▶️ Środa: 

Grupa A: Basen SPA Teatralna (2 grupy) 

Grupa B: Młodsi – zajęcia rowerowe na stadionie Tarczyński Arena 

▶️ Czwartek: Rowerowe szaleństwo na Tarczyński Arena (3 grupy)! 🚵‍♂️ 

▶️ Sobota: Zajęcia rowerowe w terenie

▶️ Niedziela: Zajęcia rowerowe w terenie

Zajęcia na rowerach MTB w terenie odbywają się w okresie wrzesień – październik oraz kwiecień – czerwiec. W okresie listopad – marzec zajęcia odbywają się w formie fakultatywnej w ciągu tygodnia, a w weekendy organizowane są zajęcia rowerowe lub wycieczki piesze w zależności od warunków pogodowych.

W przypadku chęci dołączenia do grupy prosimy o kontakt telefoniczny, messenger, whatsapp lub mailowy w celu zapisu do Akademii Kolarskiej oraz przybycie na odpowiednie zajęcia.

Historia

Od 2014 roku z powodzeniem realizujemy szkolenie dzieci i młodzieży w kolarstwie górskim. W 2014 roku trener Kamil Dziedzic i Grzegorz Bem podjęli praktycznie indywidualne szkolenie zawodnika kat. młodzik Dominika Dańkowskiego. W 2015 roku do klubu Mitutoyo przychodzą zawodnicy kategorii junior i junior młodszy: Jakub Kowalczyk, Jakub Krupa, Rafał Barszczowski, Paweł Rogalski. Natomiast rok 2016 to istny przełom i zmiana dotychczasowej filozofii. Wtedy właśnie mocno zaznaczyliśmy swoją obecność w tym obszarze we Wrocławiu, kiedy to pod skrzydła naszego klubu przyjęliśmy dzieci i młodzież, które trenowały kolarstwo i szukały swojego miejsca we Wrocławiu (10 osób w wieku 12-18 lat oraz grupa kilkoro dzieci w przedziale 8-11 lat). Aktualnie jako klub sportowy organizujemy także regularne zajęcia rowerowe dla najmłodszych w wieku od 7 do 12 lat oraz prowadzimy zorganizowane szkolenie klubowe dla starszych dzieci w kategorii młodzik (13-14 lat), junior młodszy (15-16 lat) i junior (17-18 lat), które trenują kolarstwo już od kilku lat. W 2017 roku Klub Sportowy AZS Wratislavia (AZS Politechnika Wrocławska) dołączył do Narodowego Programu Rozwoju Kolarstwa (NPRK) szkółek kolarskich przez co w zajęciach mogła wziąć udział większa ilość dzieci – w tym czasie zajęcia odbywały się regularnie 2 razy w tygodniu na Wzgórzu Andersa (pumptrack rowerowy), w Parku Grabiszyńskim ul. Racławicka przy Górce Skarbowców oraz w Lesie Osobowickim ul. Osobowicka.

W 2018 roku nasz zawodnik Dominik Dańkowski zdobył Wicemistrzostwo Polski w kolarstwie górskim MTB XCO (w formule olimpijskiej) w kategorii junior (17-18 lat), a nasza zawodniczka Hanna Fijałkowska także srebrny medal Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży (15-16 lat). Ten rok to także zwiększenie liczby dzieci i młodzieży w grupach naborowych oraz prowadzenie regularnych zajęć i treningów w kolejnych lokalizacjach.

W roku 2019 otwieramy się na nowe lokalizacje i dzięki pomocy i współpracy z nowymi trenerami uruchamiamy nową grupę na Nowym Dworze, gdzie początkująca grupa pod okiem trenerki Iwony Aranin zapoznaje się z elementami kolarstwa, a w Parku Grabiszyńskim uruchamiamy nową grupę naborową we współpracy z trenerem Piotrem Zarzyckim.

Lata 2020-2021 to eksplozja frekwencji na zajęciach, w 5 naszych lokalizacjach uczestniczy blisko 100 dzieci.

Rok 2022 to kontynuacja zajęć w dotychczasowych lokalizacjach. Koniec czerwca 2022, ostatnie zajęcia przed przerwą wakacyjną. Powrót do zajęć od września 2022 r.

W sezonie 2023 do naszej drużyny trenerów dołącza Laura Wójcik oraz Zdzisław Trybuła, którzy zyskują od razu sympatię dzieci i rodziców. Mamy już 5 grup zajęciowych w różnych lokalizacjach. Organizujemy po raz kolejny półkolonie zimowe i letnie oraz obozy sportowe w wakacje.

Dlaczego dzieci powinny uprawiać sport?

Z rowerem nasze dziecko ma naturalną styczność, od najmłodszych lat towarzyszą mu 2 kółka. Ale rower i regularna aktywność fizyczna nie oznaczają od razu kolarstwa i poświęcenia się żmudnym treningom. Dla najmłodszych to przede wszystkim dobra zabawa, okazja do spotkania rówieśników, poćwiczenia w grupie i nabycia nowych umiejętności. Przedstawiamy 8 powodów dla których dzieci powinny uprawiać sport (w ramach kampanii Ministerstwa Sportu):

 1. Wzmacnia ciało
 2. Zamienia walkę w zdrową rywalizację
 3. Uczy wytrwałości i pokory
 4. Sprawia przyjemność
 5. Wycisza
 6. Hartuje
 7. Dodaje pewności siebie
 8. Umacnia więzi

Galeria zdjęć

Trener Kamil i Grzegorz rozpoczynają zajęcia z Dominikiem (na zdj. 14 lat)
Pierwszy grupowy młodzieżowy wyjazd na zawody XC Zielona Góra 2014
Dominik i Kuba z trenerem Kamilem na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży MTB
Wspólne letnie treningi na Kilimandżaro
Grupa juniorów na Bike Maraton
Wspólne grillowanie pod siedzibą klubu
 • alt
 • A ostatnio przyszedł do nas nawet Mikołaj
 • Autorskie zajęcia rowerowe na Stadionie Miejskim
Image

Ludzie

Głównym koordynatorem projektu jest Kamil Dziedzic, instruktor sportu w dyscyplinie kolarstwo, trener w Klubie Sportowym AZS Wratislavia (wcześniej AZS Politechnika Wrocławska). W 2011 roku prowadzący zajęcia w ramach ogólnopolskiego projektu „Otwarte Treningi MTB” – Polska na Rowery, we współpracy z Gazeta Wyborcza, Agora i Bank BGŻ. W latach 2011-2015 prowadzący zajęcia kolarstwa górskiego w Studium Wychowania Fizycznego Politechniki Wrocławskiej. Od 2014 roku szkoli młodzież (kat. młodzik, junior młodszy, junior, orlik) w ramach swojego klubu kolarskiego. Pasjonat kolarstwa górskiego, także aktywnie działa na rzecz tej dyscypliny w Polskim Związku Kolarskim oraz w Dolnośląskim Związku Kolarskim. Przewodniczący Komisji MTB przy PZKol, która aktywnie wspiera Zarząd w podejmowaniu właściwych decyzji szkoleniowych na poziomie centralnym. Koordynator projektu Pucharu Polski MTB (zarówno XCO jak i XCM maraton), kiedy to odbyło się w sumie 16 edycji zawodów XCO oraz 18 zawodów XCM, ze spójnym programem, regulaminem, na wysokim poziomie sportowym i organizacyjnym. Prywatnie absolwent Politechniki Wrocławskiej (informatyka oraz zarządzanie), pracownik w obszarze IT.

Laura Wójcik absolwentka AWF Wrocław na kierunku trenerskim. Aktualnie studentka II stopnia studiów magisterskich na AWF kierunek trenerski – kolarstwo pod opieką Rafała Hebisza. Była zawodniczka kolarstwa szosowego, która swoją przygodę z kolarstwem rozpoczęła w wieku 12 lat. Aktualnie instruktor kolarstwa, trenerka pływania, instruktor aerobiku i fitnessu .

Uwielbia zajęcia z dziećmi a dzieci uwielbiają ją. Potrafi zarażać uśmiechem i pokazywać, ze aktywność fizyczna a zwłaszcza jazda na rowerze to świetny sposób spędzania czasu.

Jakub Kowalczyk. Student AWF Wrocław. Instruktor kolarstwa. Trener młodzieży. Zawodnik kategorii elita. Pasjonat kolarstwa górskiego w formule olimpijskiej cross-country.

Zdzisław Trybuła. Człowiek – orkiestra. Uwielbia pracę z dziećmi. Pasjonat kolarstwa wszelkiej formy.

Joanna Wołodźko. Instruktor kolarstwa. Pasjonat kolarstwa szosowego i górskiego. Mentorka. Instruktor kolarstwa.

Klub Sportowy AZS Wratislavia współpracuje także m.in. z Rafałem Hebiszem (trenerem Kadry Narodowej MTB w latach 2013-2014, Kadry Narodowej Juniorów 2015-2016, pracownikiem naukowym AWF Wrocław) i Dariuszem Porosiem (zawodnik Mitutoyo AZS Wratislavia, trener kolarstwa, pracownik Politechniki Wrocławskiej)

Zajęcia w naszej Akademii WAK prowadzą także doświadczeni instruktorzy i zawodnicy, którzy potrafią przekazać wiedzę i nauczyć ważnych podstaw w kolarstwie, które pozwolą później stawiać swoje kroki nie tylko w MTB, ale także i na szosie.Można użyć także poniższego formularza kontaktowego

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Telefon

  Prosimy o podanie więcej szczegółów nt. Państwa dziecka zainteresowanego zajęciami - wiek, jakie ma doświadczenia z jazdą na rowerze i kolarstwem, w której części Wrocławia Państwo mieszkają, w jakie dni tygodnia dziecko może uczęszczać na zajęcia itp.