Akademia Kolarska

Wrocławska Akademia Kolarska to nasz projekt skierowany do dzieci w wieku 8-12 lat.

Nabór

Nabór do Wrocławskiej Akademii Kolarskiej – sekcji dziecięcej i młodzieżowej klubu AZS Wratislavia jest prowadzony w formie ciągłej. Zapraszamy na nasze zajęcia – pierwsze spotkania są bezpłatne, można sprawdzić czy się spodoba i zapisać do klubu. Informacje organizacyjne udzielane są mailowo lub telefonicznie.

Nasza propozycja – oferta

 • nauka technicznej jazdy na rowerze
 • opieka instruktorów sportu i trenerów kolarstwa
 • kompleksowe kształtowanie młodego kolarza
 • dostosowanie potrzeb motywacyjnych do wieku dziecka
 • profesjonalne podejście do szkolenia poparte wynikami obecnych zawodników
 • porady w doborze rowerów i innych zagadnień związanych z kolarstwem górskim
 • gwarantujemy atmosferę przyjaźni i wzajemnego szacunku

Zajęcia rowerowe – treningi

W sezonie zimowym tj. od listopada do marca prowadzimy zajęcia minimum 1 raz w tygodniu na sali realizując autorski program ćwiczeń – nauka bezpiecznego upadania, koordynacja i balans – trening równowagi, ćwiczenia stabilizacyjne – mięśnie głębokie oraz podnoszenie wytrzymałości ogólnej oraz w miarę możliwości pogodowych także zajęcia weekendowe (sobota lub niedziela) na rowerach w terenie w formie wycieczek rowerowych oraz zabaw na rowerze – trening techniki jazdy oraz koordynacji ruchowej. Organizujemy także wspólne wyjścia na obiekty treningowe oraz mamy możliwości przeprowadzenia zajęć w budynkach naszego klubu (spróbowanie jazdy na rolkach rowerowych – trenażer, trening koordynacji i równowagi).

W sezonie wiosenno – letnim tj. od kwietnia do października zajęcia prowadzone są 2x w tygodniu w formie spotkań na rowerze – wycieczek oraz zabaw i „treningów” doskonalenia techniki jazdy. Proponowane są także wyjazdy weekendowe w ciekawe miejsca oraz udział w zawodach – zabawa dla najmłodszych, którzy już są gotowi do podjęcia rywalizacji sportowej.

Aktualny harmonogram zajęć

styczeń 2019 r.

 • wtorek, godz. 18:30, Stadion Olimpijski – al. Paderewskiego – zajęcia ogólnorozwojowe na sali (grupa 12-15 lat)
 • środa, godz. 16:45, SP 82 ul. Blacharska 13 – zajęcia ogólnorozwojowe na sali (grupa 7-9 lat), godz. 17:45 grupa 10-12 lat
 • czwartek, godz. 18:00 Park Południowy ul. Waligórskiego (parking) – zajęcia biegowe w terenie grupa 12-15 lat

zajęcia weekendowe – będą odbywać się w zależności od warunków atmosferycznych na zewnątrz w soboty lub niedziele – rower lub wycieczki piesze w terenie

zajęcia w terenie rowerowe (MTB – rower górski) w tygodniu rozpoczną się od kwietnia 2019 r. godz. 17:00 (wtorki i czwartki, dodatkowo w środy) – lokalizacje: Park Grabiszyński ul. Racławicka, Las Osobowicki ul. Osobowicka, Wzgórze Kilimandżaro – ul. Chopina, Tor wrotkarski – ul. Jaksonowicka (Nowy Dwór) – zajęcia kolarstwo szosowe

Historia

Od 2014 roku z powodzeniem realizujemy szkolenie dzieci i młodzieży w kolarstwie górskim. W 2014 roku trener Kamil Dziedzic i Grzegorz Bem podjęli praktycznie indywidualne szkolenie zawodnika kat. młodzik Dominika Dańkowskiego. W 2015 roku do klubu Mitutoyo przychodzą zawodnicy kategorii junior i junior młodszy: Jakub Kowalczyk, Jakub Krupa, Rafał Barszczowski, Paweł Rogalski. Natomiast rok 2016 to istny przełom i zmiana dotychczasowej filozofii. Wtedy właśnie mocno zaznaczyliśmy swoją obecność w tym obszarze we Wrocławiu, kiedy to pod skrzydła naszego klubu przyjęliśmy dzieci i młodzież, które trenowały kolarstwo i szukały swojego miejsca we Wrocławiu (10 osób w wieku 12-18 lat oraz grupa kilkoro dzieci w przedziale 8-11 lat). Aktualnie jako klub sportowy organizujemy także regularne zajęcia rowerowe dla najmłodszych w wieku od 8 do 12 lat oraz prowadzimy zorganizowane szkolenie klubowe dla starszych dzieci (od 13 roku życia), które trenują kolarstwo już od kilku lat.W 2017 roku Klub Sportowy AZS Wratislavia (AZS Politechnika Wrocławska) dołączył do Narodowego Programu Rozwoju Kolarstwa (NPRK) szkółek kolarskich przez co w zajęciach mogła wziąć udział większa ilość dzieci – w tym czasie zajęcia odbywały się regularnie 2 razy w tygodniu na Wzgórzu Andersa (pumptrack rowerowy), w Parku Grabiszyńskim ul. Racławicka przy Górce Skarbowców oraz w Lesie Osobowickim ul. Osobowicka.

Trener Kamil i Grzegorz rozpoczynają zajęcia z Dominikiem
Pierwszy grupowy młodzieżowy wyjazd na zawody XC Zielona Góra
Dominik i Kuba z trenerem Kamilem na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży MTB
Wspólne letnie treningi na Kilimandżaro
Grupa juniorów na Bike Maraton
Wspólne grillowanie pod siedzibą klubu

Dlaczego dzieci powinny uprawiać sport?

Z rowerem nasze dziecko ma naturalną styczność, od najmłodszych lat towarzyszą mu 2 kółka. Ale rower i regularna aktywność fizyczna nie oznaczają od razu kolarstwa i poświęcenia się żmudnym treningom. Dla najmłodszych to przede wszystkim dobra zabawa, okazja do spotkania rówieśników, poćwiczenia w grupie i nabycia nowych umiejętności. Przedstawiamy 8 powodów dla których dzieci powinny uprawiać sport (w ramach kampanii Ministerstwa Sportu):

 1. Wzmacnia ciało
 2. Zamienia walkę w zdrową rywalizację
 3. Uczy wytrwałości i pokory
 4. Sprawia przyjemność
 5. Wycisza
 6. Hartuje
 7. Dodaje pewności siebie
 8. Umacnia więzi

 • Autorskie zajęcia rowerowe na Stadionie Miejskim
 • alt
 • A ostatnio przyszedł do nas nawet Mikołaj
Image

Ludzie

Głównym koordynatorem projektu jest Kamil Dziedzic, instruktor sportu w dyscyplinie kolarstwo, trener w Klubie Sportowym AZS Wratislavia (wcześniej AZS Politechnika Wrocławska). W 2011 roku prowadzący zajęcia w ramach ogólnopolskiego projektu „Otwarte Treningi MTB” – Polska na Rowery, we współpracy z Gazeta Wyborcza, Agora i Bank BGŻ. W latach 2011-2015 prowadzący zajęcia kolarstwa górskiego w Studium Wychowania Fizycznego Politechniki Wrocławskiej. Od 2014 roku szkoli młodzież (kat. młodzik, junior młodszy, junior, orlik) w ramach swojego klubu kolarskiego. Pasjonat kolarstwa górskiego, także aktywnie działa na rzecz tej dyscypliny w Polskim Związku Kolarskim oraz w Dolnośląskim Związku Kolarskim. Członek Komisji MTB przy PZKol, która aktywnie wspiera Zarząd w podejmowaniu właściwych decyzji szkoleniowych na poziomie centralnym. Koordynator projektu Pucharu Polski MTB (zarówno XCO jak i XCM maraton) w latach 2015-2016, kiedy to odbyło się w sumie 16 edycji zawodów XCO oraz 18 zawodów XCM, ze spójnym programem, regulaminem, na wysokim poziomie sportowym i organizacyjnym. Prywatnie absolwent Politechniki Wrocławskiej (informatyka oraz zarządzanie), pracownik w obszarze IT.

Klub Sportowy AZS Wratislavia współpracuje także m.in. z Rafałem Hebiszem (trenerem Kadry Narodowej MTB w latach 2013-2014, Kadry Narodowej Juniorów 2015-2016, pracownikiem naukowym AWF Wrocław) i Dariuszem Porosiem (zawodnik Mitutoyo AZS Wratislavia, trener kolarstwa, pracownik Politechniki Wrocławskiej)

Zajęcia w naszej Akademii WAK prowadzą także doświadczeni instruktorzy i zawodnicy, którzy potrafią przekazać wiedzę i nauczyć ważnych podstaw w kolarstwie, które pozwolą później stawiać swoje kroki nie tylko w MTB, ale także i na szosie.

Kontakt

Jeśli Państwa dziecko chce dołączyć do naszej Akademii Kolarskiej dla najmłodszych prosimy o kontakt mailowy pod adres akademiakolarska @ azswratislavia.pl lub  kolarstwo @ azswratislavia.pl lub kontakt telefoniczny tel. 668 177 570.

Informacje o naszych działaniach znajdą Państwo także na Facebooku.

Można użyć także poniższego formularza kontaktowego

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Telefon

Prosimy o podanie więcej szczegółów nt. Państwa dziecka zainteresowanego zajęciami - wiek, jakie ma doświadczenia z jazdą na rowerze i kolarstwem, w której części Wrocławia Państwo mieszkają, w jakie dni tygodnia dziecko może uczęszczać na zajęcia itp.