Co mi daje sport

Co mi daje sport? Poza wysoką sprawnością fizyczną w porównaniu z innymi osobami nietrenującymi jest wiele innych zalet związanych z życiem codziennym, których może na pierwszy rzut oka nie widać.

Twarda głowa – jest jedną z tych zalet, które są szanowane m.in. na rynku pracy. Osoby biorące udział w zawodach, wyścigach potrafią bardzo szybko podnieść się po porażce i wyznaczyć sobie kolejny cel. Jeśli założony projekt nie wypali czy hipotezy nie będą prawidłowe, szybko zmieniamy koncepcję i staramy się znaleźć właściwe rozwiązanie.

Zdeterminowani dążymy do osiągnięcia sukcesu. Oczywiście jako sportowcy potrafimy grać fair play, przez co jesteśmy bardziej wiarygodnymi osobami. Chęć osiągnięcia celu i uparte podążanie wyznaczoną ścieżką pozwala na pozytywne nakręcanie się, znajdujemy motywację do dalszej pracy, nieraz pomimo potknięć.

Spryt, spostrzegawczość  oraz prostota myślenia wyróżnia osoby biorące aktywny udział w rywalizacji sportowej. Prosty plan niekiedy jest bardziej efektywny od skomplikowanych działań – oszczędza pieniądze, czas i nerwy. Dynamika akcji w zawodach ćwiczy refleks. Szybkie analizowanie sytuacji, szacowanie, podejmowanie decyzji mogą pozytywnie wpływać na nasze predyspozycje w życiu i pracy.

Umiejętność gospodarowania czasem – im więcej mamy na głowy, tym lepiej radzimy sobie z organizacją swojego dnia, tygodnia lub obowiązkami w pracy.

Konkurowanie z innymi i trenowanie siebie wyrabiają nasz charakter. Gdyby nie dyscyplina, determinacja i umiejętne zarządzanie czasem, nie bylibyśmy w stanie ułożyć planów treningowych w naszym codziennym życiu.

Oczywiście trenowanie i udział w wyścigach wymaga wiele poświęceń, ale dzięki temu mamy zahartowaną głowę. Łatwiej znosimy presję wywieraną przez nasze środowisko. Mamy możliwość rozładowania naszych negatywnych emocji w czasie treningów czy zawodów.

Jak widać sport ma wiele pozytywnych aspektów, których często nie dostrzegamy. Jest to jednak ciężki kawałek chleba, ale można powiedzieć, że uzależnia nas to i motywuje do dalszej pracy.

Swoimi przemyśleniami podzieliła się Karolina Cierluk, studentka biotechnologii na Politechnice Wrocławskiej, medalistka Akademickich Mistrzostw Polski w kolarstwie górskim, zawodniczka drużyny Mitutoyo AZS Wratislavia Wrocław.

Brak komentarzy do "Co mi daje sport"