Mistrzostwa Polski MTB XC w Mrągowie na piątkę

Drugi rok z rzędu najważniejsza w sezonie impreza odbyła się w Mrągowie – może to trochę dziwić, że na północno-wschodnim końcu Polski organizowane są Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim MTB XC. Jednak całkowicie zmieniona lokalizacja startu, nowa tras i jej charakter zupełnie odmienny od prostej i „maratonowej” sprzed roku dał pewien powiew świeżości. Zmieniająca się z rundy na rundę i z wyścigu na wyścig trasa z piaszczystym podłożem nie wszystkim przypadła jednak do gustu.

Adam na dropie MP Mrągowo

Mazurskie ściganie było dla mnie docelową imprezą tego sezonu, aczkolwiek mojej dyspozycji takową nazwać podjąć się nie mogę.

Adam Wąsowicz – 17-letni zawodnik kategorii junior

Komentarz postartowy od Adama Wąsowicza – 12. miejsce kat. junior

Rywalizacja rozpoczęła się w piątek po południu, kiedy to miałem przyjemność wystartować w sztafecie drużynowej wraz z resztą ekipy Mitutoyo AZS Wratislavia Wrocław. Już przed startem nie czułem się zbyt pewnie, lecz usprawiedliwiałem to czystym przedstartowym stresem.

Sam start mojego biegu należał do zadowalających, ale w trakcie trwania rundy do głosu doszła infekcja, której nabawiłem się niewątpliwie w ciągu paru poprzedzających start dni :(. Dzięki bardzo dobrej postawie reszty mojej drużyny udało się odrobić stratę spowodowaną moim przeciętnym przejazdem i ukończyć rywalizację na V miejscu, co jest pozycją zadowalającą.

Adam Wąsowicz na trasie Mistrzostw Polski w Mrągowie

Ostatecznie przeziębienie wzięło górę w dniu następnym, lecz nie pozostało mi nic innego jak dostosowywać się do takich warunków i dać z siebie wszystko mimo przeciwności. Na starcie niedzielnego wyścigu udało mi się uzyskać wysoką pozycję startową, co nawet dla mnie było dużym zdziwieniem, a także symptomem, który jeszcze bardziej zmotywował mnie do nadłożenia wszelkich starań w walce o najwyższy wynik.

Po starcie szybko okazało się, iż organizmu nigdy nie można do końca oszukać nastawieniem mentalnym i już na drugiej rundzie poczułem całkowite „wypompowanie”. Kolejne rundy były jeszcze gorsze, nawet mimo chwilowego przebudzenia na przedostatniej rundzie.

Bądź, co bądź wjeżdżając na metę byłem ogromnie zadowolony z samego ukończenia rywalizacji, co pokazało mi jeszcze raz, że cokolwiek by się nie zdarzyło warto jechać do końca.

Z wyniku nie jestem zadowolony i szczerze mówiąc liczyłem na więcej i pewien niedosyt dał się odczuć, aczkolwiek sezon się nie skończył i nieudany start jest dla mnie kolejnym powodem, dla którego powinienem udowodnić przede wszystkim sobie na co naprawdę mnie stać.

Komentarz postartowy od Adama Wąsowicza MP Mrągowo MTB 21.07.2019

Sztafetę drużynową kończymy w TOP 5

W tym roku nie nastawialiśmy się na wynik w rywalizacji drużynowej Mistrzostw Polski MTB XCR (sztafety główne). Wystawiliśmy wyjątkowo młody skład, gdzie elitę kobiet zastępowała 16-letnia juniorka młodsza Hania Fijałkowska, w elicie mężczyzn specjalnie na tą okazję wystartował trener Dariusz Poroś, na co dzień ścigający się w dużo mniej dynamicznych i siłowych maratonach MTB, tylko junior i młodzieżowiec dopasowany był stricte do tego składu i mocny – Adam Wąsowicz i Jakub Kowalczyk.

Hania, trener Darek i Adam – gotowi na wyścig sztafet drużynowych MP XCR

Nie chcieliśmy jednak opuścić sztafet, bo co roku w nich startujemy i pokazujemy zgranie zespołu. To także cementuje drużynę i pozwala chwilę na rywalizację w innym wymiarze. W zeszłym roku sekundy dzieliły nas od medalu, w tym roku awansowaliśmy z rundy na rundę, kończąc na 5. pozycji wśród 11 drużyn w Polsce. Wynik nie najgorszy, biorąc pod uwagę skład naszej sztafety oraz składy innych drużyn, ale apetyty na pewno były większe. Nie składamy jednak broni i jeśli uda się szkoleniowo dopiąć na przyszły rok, ponownie wystawimy sztafetę.

Video z Mistrzostw Polski sztafet drużynowych MTB XCR Mrągowo 2019

Sztafeta młodzieżowa MP młodzików

Po raz pierwszy też wystawiliśmy w rywalizacji Młodzieżowych Sztafet Mieszanych w kategorii młodzików naszą drużynę – do rywalizacji o medal Mistrzostw Polski przystąpili 13-latkowie: Emilia Fijałkowska i Bruno Purzyński. Jeszcze nie mają za sobą długiego stażu startowego, zwłaszcza Bruno, dlatego 11. miejsce które zajęli należy uznać za wynik dobry. To na pewno napawało optymizmem przed Międzywojewódzkimi Mistrzostwami Młodzików w których mają wystartować za tydzień.

13-letni młodzik Bruno Purzyński na trasie MP
Emilia Fijałkowska, 13-letnia młodziczka, młodsza siostra Hani na trasie MP sztafet

Puchar Prezesa PZKOL

W ramach wyścigów towarzyszących do Mistrzostw Polski MTB XCO w Mrągowie odbyły się wyścigi o Puchar Prezesa PZKOL dla kategorii młodzików i juniorów młodszych. Tu możemy pochwalić się sukcesem i pierwszym miejscem Hani Fijałkowskiej wśród juniorek młodszych. Hania od startu prowadziła stawce, pewnie przewodząc na 3 rundach, nie popełniając błędów technicznych, zwyciężyła. W nagrodę odebrała puchar, gadżety od Extend i maskotkę mistrzostw czyli… bociana.

Hania Fijałkowska na najwyższym stopniu podium
Video ze zwycięskiego wyścigu Hani Fijałkowskiej w Mrągowie

Natomiast w rywalizacji młodziczek na 8. miejscu melduje się nasza zawodniczka Emilia Fijałkowska, a wśród młodzików na 21. miejscu Bruno Purzyński. Dla tej dwójki był to pierwszy start w tak poważnym wyścigu i w ogólnopolskiej stawce na Mistrzostwach Polski.

Podczas wyścigu młodzików Bruno zaliczył nieprzyjemny upadek, ale szybko się pozbierał i kontynuował zmagania

Rywalizacja elity na najwyższym poziomie

W gronie elity mężczyzn na starcie stanęło dwóch naszych reprezentantów. Dla Jakub Kowalczyka był to także wyścig o miano najlepszego młodzieżowca – zawodnika do lat 23. Z kolei dla naszego trenera Darka Porosia start w gronie elity miał być głównie sprawdzianem przygotowań do etapówki Sudety MTB Challange oraz daniem przykładu dla młodzieży, że na Mistrzostwach Polski trzeba po prostu startować, niezależnie od formy.

Jakub Kowalczyk na trasie – pierwsza runda tak się zakotłowało, że trzeba było podchodzić tak jak i Marek Konwa

Wyścig miał bardzo szybkie tempo. Od początku sytuację kontrolował obrońca tytułu Bartłomiej Wawak. Z dalszych pozycji przebijali się Marek Konwa i Filip Helta. W tym gronie nasz młodzieżowiec, 20-letni Jakub Kowalczyk kończy wyścig poza czołową 10-tką, a dokładnie na 11. miejscu OPEN w Elicie. Wśród orlików zajmuje 5. miejsce w U-23. Jak sam przyznaje apetyty były większe, ale formę i dyspozycję którą zbudował na Mistrzostwa, wystarczyła na takie miejsce – progres jest, bo rok temu było 8. miejsce, teraz 5. Zobaczymy co będzie za rok!

Komentarz postartowy od Jakuba Kowalczyka (5. miejsce U-23) 21.07.2019 Mrągowo
Dariusz Poroś na trasie Mistrzostw

Z kolei nasz trener Dariusz Poroś kończy zmagania na 28. miejscu OPEN w ELICIE na 43. zawodników którzy wystartowali, a zmagania ukończyło 37. Jak widać bardzo mocne tempo, przebijanie się z końca stawki, wąska i piaszczysta trasa, nie ułatwiały na złapanie odpowiedniego rytmu jazdy.

Video z wyścigu elity

Podsumowanie

3 dni zmagań podczas Mistrzostw Polski w kolarstwie górskim MTB XCO/XCR w Mrągowie w dniach 19-21 lipca 2019 r. przyniosły sporo emocji, lepszych i gorszych wyników sportowych, a nade wszystko dobrej zabawy i wspaniałej walki sportowej. Mimo, że to miejsce kojarzy się z wakacjami i odpoczynkiem, to takowe nie było dla naszej drużyny. Przebywając tam już od środy nastawieni byliśmy na najwyższe laury i skoncentrowani na celu. Wyjazd nie mógłby się odbyć dzięki wsparciu sponsorów, klubu, rodziców, trenerów i zaangażowanych osób.

Dziękujemy serdecznie firmie Mitutoyo Polska, która od 2013 roku nas wspiera i sponsoruje. Podziękowania dla Klubu Sportowego AZS Wratislavia za wsparcie finansowe i organizacyjne. Wielkie słowa uznania dla trenera Dariusz Porosia oraz team managera Kamila Dziedzica. Gratulacje dla wszystkich zawodniczek i zawodników.

Do zobaczenia na kolejnych Mistrzostwach Polski. Gdzie? Jeszcze nie wiadomo, chociaż ptaszki ćwierkają, że po raz trzeci spotkamy się w Mrągowie i po raz trzeci na nowej trasie w nowej lokalizacji. Kiedy? Zgodnie z kalendarzem UCI Międzynarodowej Uni Kolarskiej Mistrzostwa Krajowe zaplanowane są na 11-12 lipca 2020 r.