Kalendarz zawodów MTB XCO 2019: Puchar Polski MTB

Wygląda na to, że znamy „już” kalendarz Pucharu Polski MTB XCO 2019. Na facebookowym profilu PP podano, że w 2019 roku Puchar będzie składał się z 7 edycji. Podobnie jak w poprzednich latach rozpocznie się w Białymstoku 7 kwietnia a zakończy 15 września w Boguszowie-Gorcach. Pełny kalendarz.

Puchar Polski MTB XCO 2019

  • 1# – 07.04.2019 – Białystok
  • 2# – 01.05.2019 – Żukowo Gdańskie
  • 3# – 11.05.2019 – Wałbrzych (UCI C1)
  • 4# – 01.06.2019 – Jelenia Góra (UCI HC)
  • 5# – 09.06.2019 – Lublin
  • 6# – 31.08.2019 – Głuchołazy
  • 7# – 15.09.2019 – Boguszów-Gorce

Kilka słów komentarza

Od 2015 roku regularnie startujemy jako ekipa Mitutoyo AZS Wratislavia w Pucharze Polski MTB XCO. Przypomnijmy, że nasz team manager Kamil Dziedzic był odpowiedzialny w latach 2015-2016 za koordynację tego najważniejszego cyklu zawodów XCO w Polsce. Wyglądało z roku na rok to coraz lepiej, sporo informacji w mediach, social mediach i na stronie www, nowi organizatorzy, wysoka jakość imprez, starania o rangę UCI, wspólny program, klasyfikacje, zgłoszenia itp. Tak to miało się rozwijać i wyglądać, jednak perturbacje w PZKol w latach 2017-2018 całe to przedsięwzięci stanęło pod znakiem zapytania. Siłą rozpędu odbył się puchar 2017-2018, gdzie kulminacją była wręcz „stypa” na finałowej dekoracji klasyfikacji generalnej na koniec września 2018 w Boguszowie-Gorcach, gdzie została garstka zawodników i trenerów, kilkadziesiąt osób, które nawet nie miał kto oklaskiwać za cały sezon walki…

Nie ma jednak co narzekać, dobrze że w tej sytuacji mamy jakikolwiek Puchar. Że są chętni organizatorzy do zrobienia imprez XCO, zapewnienia blisko 9000 zł w nagrodach finansowych (tak! tego nie ma na komercyjnych maratonach MTB), dwie imprezy już od lat mają międzynarodową rangę UCI, Wałbrzych ma być pierwszy raz wysoko z C1 – zobaczymy jak sobie z tym poradzą Górale na Start (mając mocną konkurencję w postaci Pucharu Czech, Słowacji i Austrii w tym samym terminie…), natomiast Jelenia Góra wraca do terminu czerwcowego, co może przyczynić się do podniesienia frekwencji, w końcu to wyścig najwyższej kategorii HC po Pucharze Świata – zapowiada się niezła „kampania majowa – czerwcowa”, bo od 11 maja do 1 czerwca wyścigi co tydzień dla elity i młodzieżowców w maju odbywają się także Puchary Świata MTB w Niemczech i Czechach – a dodatkowo Juniorskie wyścigi.

Nowa lokalizacja – Żukowo Gdańskie – rzuca się w oczy. Organizator ten przebojem wdarł się na scenę polskiego XCO. Z tego co wiem, pierwsze zawody zorganizował dopiero w 2018 roku, nie były wpisane do kalendarza ogólnopolskiego PZKol, jednak zebrały bardzo dobre recenzje, a przygotowana trasa ze sztucznymi przeszkodami w tym sławetnym „rock gardenem” bardzo spodobała się zawodnikom. Zobaczymy, jak sobie poradzą organizatorzy z Pucharem Polski, który stawia dodatkowe wymagania. Termin też „ciekawy” – na początku majówki, 1.05.2018 który wypada w … środę – tak w środku tygodnia!

Finał ponownie w Boguszowie-Gorcach. Podobno „tak wyszło” ze względu na kalendarz. Głuchołazy, które przez 3 lata z rzędu organizowały finał na bardzo dobry poziomie, w uzdrowiskowej miejscowości, nie chciały / nie mogły zmienić terminu z 31.08-01.09, natomiast Boguszów-Gorce mając do wyboru sierpień (okres wakacyjny, termin Mistrzostw Polski XCE) lub wrzesień, zdecydowały się na ten drugi. Mamy nadzieję, że impreza będzie zrobiona z większym rozmachem niż w 2018 roku, a na dekoracje klasyfikacji generalnej zostanie ściągniętych więcej osób niż sami zawodnicy i trenerzy – tak by było to prawdziwe święto kolarstwa górskiego w Polsce, a zawody mogły się przyczynić do promocji MTB.

Na koniec warto będzie zajrzeć do regulaminu Pucharu Polski MTB XCO 2019 – otwarta pozostaje kwestia, czy w końcu wróci kategoria Masters oficjalnie do klasyfikacji PP. Jakie będą nagrody finansowe? Czy klasyfikacja drużynowa będzie liczona jak do tej pory? I pytanie co z kategorią żak (11-12 lat), która według mnie powinna być wreszcie poważnie traktowana i klasyfikowana w PP – kolarstwo górskie MTB XCO to sport wczesnej specjalizacji – im wcześniej zaczniemy tym większe szanse na wychowanie mistrzów w przyszłości – tak ja to widzę na podstawie swoich doświadczeń i obserwacji – niestety jednak trenerzy „ze środowiska” są innego zdania i obawiają się „punktomani” oraz KOR – komitetu oszalałych rodziców, którzy są gotowi poświęcić wiele, a nawet swoje dzieci, w celu zaspokajania swoich niespełnionych ambicji…