Kalendarz zawodów MTB XCO 2019: Polska, Czechy i Słowacja [AKTUALIZACJA]

Koniec września to czas gdy UCI (Międzynarodowa Unia Kolarska) podczas szosowych MŚ prezentuje kalendarz zawodów na rok następny. Po intensywnym sezonie zawodów MTB w olimpijskiej formule XCO przyszedł już czas na planowanie kolejnego. W kalendarzu tym są TYLKO 2 IMPREZY XCO w Polsce, dlatego planując swój przyszły sezon ambitnych startów, zwłaszcza w kategorii junior, U23 i elita gdzie potrzebne są punkty do rankingu UCI, warto rozejrzeć się co przygotowali nasi południowi sąsiedzi – Czechy i Słowacja. Zaczynamy z naszym cyklem #kalendarz2019

Zacznijmy najpierw od naszego rodzimego podwórka, czyli Polski. Tak się składa, że jedynie na Dolnym Śląsku rozegrane zostaną imprezy międzynarodowe zarówno w formule XCO jak i XCM i XCS. W kalendarzu UCI widziemy więc raczej na pewno odbędą się 2 imprezy w formule olimpijskiej XCO, z tym że ze swoich źródeł wiemy, że terminy jeszcze mogą ulec zmianie:

Zawody XCO UCI 2019 POLSKA

 • 1211.05.2019 – XCO UCI C1 – Wałbrzych – Górale na Start (organizator przeniósł zawody z niedzieli 12.05 na sobotę 11.05 by nie kolidować z Pucharem Czech)
 • 01.06.2019 – XCO UCI HC – Jelenia Góra – Trophy Maja Włoszczowska MTB Race (wpisany teraz na termin 14-15.09.2019 ale organizator już zapowiedział, że zmieni datę na czerwiec)

Cieszy rozwój zawodów w Wałbrzychu, gdzie ambitna ekipa KKW Wałbrzych pozyskała dodatkowe środki i będzie to już C1, przez ostatnie dwa lata odbywały się wyścigi klasy C2. Trasa jest świetna – wymagająca technicznie, kondycyjnie i jest widowiskowa dla kibiców, zaplecze organizator też w miarę dobre (hala sportowa, parkingi, dojazd), baza noclegowa dobra, nic tylko organizować Puchar Świata. Mamy nadzieję, że KKW skupiając się na tej imprezie dopnie wszystko na ostatni guzik, a promocja zawodów już się rozpocznie.

Z kolei zawody w Jeleniej Górze wymagają jakiejś reformy – pierwotny termin wrześniowy, na koniec sezonu, mimo najwyższej kategorii HC nie przyciąga na start tylu zawodników i zawodniczek ile by mógł. Trasa w Parku Paulinum jest ciekawa, ale wymaga wcześniej gruntownego uprzątnięcia i przygotowania, tak by i kibice i zawodnicy mogli w pełni docenić jej walory. Spory budżet imprezy pomija wyraźnie aspekt promocyjny zawodów, co należy na pewno poprawić. Ponadto pewnych zmian wymaga sam harmonogram zawodów – czy nastawiamy się głównie na elitę (a więc nie może być po 15 i 25 startujących) czy próbujemy to pogodzić z młodszymi kategoriami wiekowymi i amatorami / mastersami. Tu dobrym przykładem niech służy Puchar Czech, który na kultowej trasie w Nove Mesto na Morave czy w Pradze na rozpoczęciu sezonu potrafił na starcie zgromadzić dodatkowo ponad 60 amatorów (expert / masters) a w kategoriach dzieci, żaków, młodzików było ponad 100 startujących! Da się? Da!

Zobaczmy co się dzieje u naszych południowych sąsiadów. W Czechach od dobrych kilku lat mamy świetny cykl imprez MTB Pucharu Czech sygnowanych przez głównego sponsora firmę Strabag. Dodatkowo tu odbywa się najlepsza edycja Pucharu Świata MTB XCO w Nove Mesto na Morave, notabene ta miejscowość będzie gospodarzem mistrzostw Czech w 2019 roku.

Zawody XCO UCI 2019 CZECHY

Pod koniec listopada 2018 roku organizator na swojej oficjalnej stronie internetowej www.poharmtb.cz podał nowe terminy i lokalizacja zawodów. Na tą chwilę (koniec roku 2018) dalej brak potwierdzenia tego i aktualizacji w kalendarzu UCI.

 • 14.04.2019 – XCO UCI C1 – Praga – Strabag Czech MTB Cup
 • 07.04.2019 – XCO UCI C1 – Kutná Hora – Strabag Czech MTB Cup
 • 28.04.2019 – XCO UCI C1 C2- Brno Město Touškov – Strabag Czech MTB Cup
 • 12.05.2019 – XCO UCI C1 – Bedrichov Pec pod Sněžkou – Strabag Czech MTB Cup
 • 25-26.05.2019 – XCO UCI CDM – Nove Mesto na Morave – UCI MTB World Cup
 • 02.06.2019 – XCO UCI C1 – Pec pod Snezkou Zadov – Strabag Czech MTB Cup
 • 16.06.2019 – XCO UCI C1 – Zadov Bedřichov- Strabag Czech MTB Cup
 • 25-28.07.2019 – XCO UCI CC – Brno – Mistrzostwa Europy MTB XCO / XCR / XCE

Widać już, że na tą chwilę jest kolizja terminów Bedrichov Pec pod Śnieżką i Wałbrzych oraz poniekąd Pec pod Śnieżką Zadov i Jelenia Góra, tu jednak można ścigać się dzień po dniu (sobota i niedziela) – pytanie jednak kto będzie w stanie w dobrej formie wykonać blisko 5 godzinny, ponad 330 km transfer czeskimi drogami… Zobaczymy czy jeszcze nie będzie zmian w kalendarzu, które miały miejsce w ubiegłym roku. Widać jednak regularność, że Czesi rozgrywają swoje 5 edycji Pucharu na przestrzeni 2 miesięcy, wszystkie imprezy mają rangę C1 (nowa w Mesto Touskov zamiast Pragi, gdzie mieli problemy ze wsparciem samorządu, jest C2) i oprócz elity przewidziane są wyścigi juniorów i U23. Dodatkowo sporym smaczkiem będzie start w Brnie, bo 3 miesiące później zostaną tam rozegrane Mistrzostwa Europy, a znając Czechów – zadbają o każdy szczegół tej imprezy. Jednak organizator przyznał, że nie da rady przygotować nowej trasy na koniec kwietnia i udźwignąć jeszcze edycję Pucharu Czech MTB – tak więc trasę Mistrzostw Europy poznamy pewnie dopiero na ok. 30 dni przed imprezą, czyli początkiem lipca.

Z kolei na Słowacji jeszcze 2-3 lata temu nie było praktycznie w ogóle imprez w kalendarzu międzynarodowym UCI. Ci jednak poszli po rozum do głowy, słowacki związek kolarski dzięki wsparciu Petera Sagana pomógł kilku organizatorom imprez w formule olimpijskiej cross-country i wpisali oni 5 imprez XCO w 2018 roku. Puchary te, z relacji osób które tam były w tym roku, nie odbiegają poziomem organizacji od tych w Polsce. Jednak ranga imprezy pozwala zdobywać jakże cenne punkty UCI juniorom i elicie, które decydują m.in. o rankingu olimpijskim czy rozstawieniu na starcie. Tu ktoś dobrze kalkuluje, że lepiej mieć kilka imprez UCI XCO u siebie w kraju niż płacić sporo na wyjazdy zagraniczne dla kadry.

Zawody XCO UCI 2019 SŁOWACJA

Na stronie Słowackiego Związku Kolarskiego pojawił się oficjalny kalendarz Pucharu XCO 2019 w którym imprezy weekendowe rozdzielono na SP oraz UCI i wiemy już, że:

 • 14.04.2019 – XCO UCI C1 – Turcianskie Teplice – Slovak Cup
 • 11.05.2019 – XCO UCI C1 – Ski centrum – Drozdovo – Slovak Cup
 • 09.06.2019 – XCO UCI C2 – Ski park Kosice – Jahodna – Slovak Cup
 • 2510.08.2019 – XCO UCI C2 – Lietava – Slovak Cup
 • 2-4.08 ??.09.2019 – XCS UCI C2 – Banska Bystrica – Tour de Urpin

Widać już, że aż 2 imprezy nakładają się z Pucharem Czech. W poprzednim sezonie (2018) Czesi i Słowacy robili swoje imprezy tydzień po tygodniu i widać było tu porozumienie, może w tym roku nie doszli do konsensus. Chociaż to jeszcze się może zmienić, tym bardziej że albo to błąd w zgłoszeniu albo źle podane daty imprez w Jahodna i Banska Bystrica. Są to jednak lokalizacje imprez, które były już w tym sezonie, a więc zapowiada się że Słowacy będą mieli co najmniej 4 imprezy XCO UCI a może nawet 5, w tym dwie kategorii C1. Da się? Da!

Można już powoli planować sezon 2019, o ile jeszcze komuś zostało sił po niezwykle intensywnym sezonie 2018 pełnym perypetii i zwrotów akcji zwłaszcza na polskim podwórku MTB… Czekamy na odpowiedź organizatorów i ostateczne zmiany w kalendarzu, które pewnie będą następować jeszcze do końca bieżącego roku. Jakiś zarys kalendarza już jest, w następnym wpisie przyjrzymy się imprezom w Austrii, Niemczech i Węgrzech.