Srebrny medal OOM MTB dla Hanny Fijałkowskiej

Mamy drugi medal Mistrzostw Polski MTB XCO! W sobotę 11 sierpnia Hanna Fijałkowska zdobyła srebro w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, która odbywała się w Wiśle na trudnych technicznie i wymagających fizycznie trasach MTB wokół Hotelu Podium. Z kolei w juniorach młodszych Adam Wąsowicz zajął 4. miejsce.

Rywalizacji nie ułatwiały warunki atmosferyczne, po tygodniowych upałach i ponad 30 st. C przyszło spore ochłodzenie i opady deszczu od samego rana. Delikatna mżawka zmieniła się w ulewny deszcz podczas ostatniego okrążenia wyścigu juniorek młodszych.

Hanna Fiałkowska na wymagającej trasie OOM MTB Wisła fot. velonews.pl

Wyścig juniorek młodszych, w którym Hania Fijałkowska zdobyła srebrny medal i tytuł wicemistrzyni Polski, od początku układał się pod dyktando Matyldy Szczecińskiej, która jeszcze 2 lata temu jeździła w barwach Mitutoyo AZS Wratislavia. Na dalszych pozycjach o medale walczyła m.in. Dorota Bielecka z KKW Whyte Nexelo Wałbrzych. Z rundy na rundę przewaga liderki powiększała się, jednak nasza zawodniczka, Hania Fijałkowska nie popełniała błędów i pewnie zmierzała do mety po srebrny medal. Pokonywała trudne przeszkody, dropy, uskoki, bandy, przejazdy po kładkach, naprawdę bardzo strome podjazdy.

Posted by Mitutoyo AZS Wratislavia on Wednesday, August 15, 2018

Kluczem do sukcesu było sporo trenować, jeździć na zgrupowania i słuchać trenera - Hania Fijałkowska
– tak podsumowała zdobycie srebrnego medalu.

Hania Fijałkowska na dropie podium OOM MTB 2018 Wisła fot. Velonews.pl

Hania, jako pierwszoroczna juniorka młodsza (15 lat, rocznik 2003), w przyszłym roku zapowiada walkę o koszulkę Mistrzyni Polski w tej kategorii wiekowej. Jej największa rywalka, Matylda Szczecińska jest o rok starsza i będzie w kategorii juniorek. Zapowiada się ciekawa rywalizacja.

Hania Fiajłkowska OOM MTB Wisła 2018 fot. Velonews.pl

Drugi wyścig tego dnia, juniorów młodszych, w których startował nasz zawodnik Adam Wąsowicz przebiegał w jeszcze trudniejszych warunkach. Deszcz rozpadał się na dobre, trasa płynęła, jednak była na tyle odporna na warunki atmosferyczne, że w całości udawało się ją przejechać.

Adam Wąsowicz na trasie OOM MTB Wisła 2018 fot. Velonews.pl

Adam miał trochę pecha na starcie, zaplątał się w 3 grupie, wjeżdżając na 6. miejscu na początek rundy na wąskie ścieżki, gdzie nie było możliwości wyprzedzania. Manewru nie ułatwiał zawodnik z Koziegłów, który wielokrotnie przyblokował Adama i mimo prośby nie udzielił miejsca – cóż walka w juniorach jest na łokcie. Nie wiemy co miało to na celu, bo ów zawodnik skończył dopiero 11. ze sporą stratą do zwycięzcy, ledwo unikając dubla jako ostatni. To popsuło rywalizację i możliwość nawiązania walki z czołówką.

Sukcesywnie odrabiane straty, zmiany w czołówce wyścigu powodowały, że wyścig juniorów młodszych był dużo bardziej wyrównany i ciekawy. Oczywiście poza liderem, Miłoszem Ośko, który odskoczył na ponad 2 minuty od pozostałych i pewnie zmierzał po zwycięstwo i koszulkę Mistrza Polski. W walkę o drugie miejsce włączył się zawodnik z Dolnego Śląska z zaprzyjaźnionego klubu KKW Whyte Nexelo Wałbrzych – Filip Brzóska, który jadąc na 3. miejscu wyprzedził jadącego na 2. pozycji Michała Śliwińskiego z Zatora. Jednak popełniane błędy techniczne i trudne warunki atmosferyczne spowodowały, że Filip spadł na 3. miejsce. Gonił go nasz zawodnik Adam Wąsowicz (Mitutoyo AZS Wratislavia Wrocław) wraz z Krzysztofem Klimkiem z Gliwic.

Pod koniec wyścigu, gdy stawka była już ułożona, a Adam Wąsowicz jechał na 5. pozycji, nieoczekiwanie na kilkaset metrów przed metą jadący na 4. miejscu Krzysztof Klimek ma defekt tylnego koła. Bardzo ryzykował na zjazdach i to niestety nie opłaciło się. Adam, trochę jakby od niechcenia, a trochę zmotywowany możliwością jeszcze nadrobienia 30 sekund przyśpieszył i tuż przed metą przeskoczył na 4. pozycję. To jednak nie zmieniło wiele, bo pozostał niedosyt i smutek zawodnika, że znalazł się tuż za podium. Do brązowego medalu zabrakło 1 minuty, co przy 1 godzinnym wyścigu i 6 okrążeniach nie jest wielką stratą.

4. miejsce motywuje do dalszej pracy, zwłaszcza do przygotowań w zimie, na ściganie w przyszłym sezonie i przejście do znacznie trudniejszej kategorii juniora - Adam Wąsowicz
– tak na mecie powiedział Adam.

Adam Wąsowicz na 4. miejscu OOM MTB 2018 Wisła fot. Velonews.pl

Dzięki wynikom zawodników i zawodniczek z klubów z Dolnego Śląska (Wrocław – Mitutoyo AZS Wratislavia oraz Wałbrzych – KKW Whyte Nexelo) w klasyfikacji wojewódzkiej zajmujemy 1. miejsce wygrywając z woj. mazowieckim i małopolskim

Dolny Śląsk zwycięża w klasyfikacji wojewódzkiej fot. Brzóska / Dziedzic

Natomiast w klasyfikacji klubowej drużyna Mitutoyo AZS Wratislavia Wrocław zajmuje 2 miejsce dzięki 2. miejscu Hani i 4. Adamowi, wyprzedzając KKW Wałbrzych, a ulegając WKK Warszawa.

Klasyfikacja klubowa OOM MTB 2018 Wisła – Mitutoyo AZS Wratislavia Wrocław na 2. miejscu fot. Velonews.pl

Trener Dariusz Poroś ze swoimi podopiecznymi Hanią i Adamem oraz córką Karoliną
Team manager - trener Kamil Dziedzic na podium drużynowym

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu. Rodzicom Hani i Adama, którzy są zaangażowani w sport swoich dzieci, trenerowi Darkowi Porosiowi, który w niełatwych warunkach przygotował optymalnie swoich podopiecznych do docelowych startów, sponsorom – tytularnemu firmie Mitutoyo Polska, która zaufała nam 5 lat temu i teraz powoli zbieramy owoce tych działań, w szczególności Panu Jakubowi Ruszkowskiemu, Pani Barbarze Stanickiej i Panu Tomaszowi Szymańskiemu. Dziękujemy także prezesowi Klubu  AZS Wratislavia, panu Stanisławowi Gołębiewskiemu za wsparcie oraz podziękowania dla miasta Wrocław, które także finansuje sport dzieci i młodzieży. A nad całością klubu czuwa od 2008 roku, czyli już 10 lat – Kamil Dziedzic – manager, trener i medialny – ogarniacz od wszystkiego.

Takie sukcesy motywują i napędzają do dalszej pracy. Jedziemy dalej #FutureChampions

Brak komentarzy do "Srebrny medal OOM MTB dla Hanny Fijałkowskiej"