Łukasik: Chciałbym się rozwijać

Krzystof Łukasik w nowym sezonie będzie reprezentował barwy Mitutoyo AZS Wratislavia. Specjalnie dla was przepytaliśmy Krzyśka o jego plany na sezon, a także o samopoczucie w nowej ekipie. Z rozmowy dowiecie się także, w jakim ciepłym kraju teraz trenuje i jakie są jego wrażenia. Zapraszamy do lektury!

Krzysiek, w tym sezonie będziesz reprezentował barwy Mitutoyo AZS Wratislavia. Powiedz, co sprawiło, że postanowiłeś dołączyć akurat do tego klubu?

Jestem zmotywowany do ścigania się na najwyższym poziomie i liczę, że ten klub mi to umożliwi. Ponadto jestem studentem, a klub ten nastawiony jest na współpracę ze studentami. To fajna możliwość, z której warto było skorzystać.

Poziom sportowy mniejszych jak i większych ekip rośnie. Na krajowym podwórku mamy mocnych zawodników z Kross Racing Team, Volkswagen Samochody użytkowe, Romet Factory Team czy ekipy SGR Srebrna Góra. Jak myślisz, jesteście w stanie dotrzymać kroku konkurencji?

Wydaje mi się, że ciężko jest tak jednoznacznie zestawić i porównać wymienione przez Ciebie drużyny. Każda z nich ma trochę inny profil działań i cele na sezon. Dużym atutem  Mitutoyo AZS Wratislavia jest fakt, że oprócz współpracy z zawodnikami z kategorii elita (studentami) stawia też na współprace z młodzieżą.  Myślę, że taki szeroki zakres działań sprzyja rozwojowi klubu.

Wsparcie ze strony ekipy to połowa sukcesu, będziesz mógł liczyć na swój nowy klub?

Mam nadzieje, że tak. 🙂   Dotychczasowe rozmowy i ustalenia pozwalają mi z optymizmem patrzeć na zbliżający się sezon. Już podczas przedsezonowych przygotowań mam wsparcie ze strony klubu. To bardzo miłe i motywujące do dalszej pracy.

W minionym sezonie pokazałeś klasę na Pucharze Mazowsza i kilku edycjach Pucharu Polski XCO. Zamierzasz powtórzyć te wyniki, czy liczysz na więcej?

Naturalnym jest, że jako zawodnik chciałbym się rozwijać. Przygotowania do sezonu oceniam pozytywnie. Ostatnie miesiące pod względem treningowym są dla mnie dosyć sprzyjające. Ponadto od czterech tygodni razem z ekipą VO2 MAX przebywam w Hiszpanii i sporo trenuje. Mam nadzieję, że dzięki temu przez cały sezon 2017 uda mi się reprezentować równy i w miarę wysoki poziom, a rezultaty będą lepsze niż w sezonie 2016.

Nie da się ukryć, że kilku imprez nie udało Ci się ukończyć. Przykładem mogą być Mistrzostwa Polski w Gielniowie, co poszło nie tak?

Tak to prawda.  Jestem dosyć pechowym zawodnikiem i w poprzednich latach notowałem sporo wpadek. Na wspomnianych przez Ciebie Mistrzostwach Polski zerwałem łańcuch, a szkoda, bo byłby to niezły wyścig w moim wykonaniu.

Natomiast Puchar Polski w Sławnie  zakończyłem na tomografii komputerowej w tomaszowskim szpitalu. Takich dziwnych przypadków miałem jeszcze więcej, jednak nie warto już o tym mówić.  Takie  są  uroki tego sportu. Staram się tym nie przejmować i nie tracić motywacji do dalszych treningów oraz wyścigów.

W tym roku MP odbędą się w Warszawie, dla Ciebie to chyba dobra wiadomość?

Zdecydowanie. Myślę, że to dobra wiadomość dla całej dyscypliny. Jest to okazja do wypromowania kolarstwa górskiego i pokazania, że to fajny i widowiskowy sport. Z tego co mi wiadomo za organizacje imprezy odpowiedzialna będzie  ekipa Grzegorza Wajsa (organizująca duże komercyjne maratony MTB na Mazowszu) oraz Warszawski Klub Kolarski, którego członkowie  dobrze wiedzą  jak powinny wyglądać wyścigi XCO.  Są więc to sprzyjające okoliczności do  zorganizowania widowiskowej imprezy a nie tylko wyścigu robionego „przez pasjonatów, dla pasjonatów”.    Mam nadzieję, że przełoży się to na większą liczbę sponsorów i kibiców. Ja osobiście nie mogę się już doczekać.

Krajowe podwórko to jedno, jednak wielu zawodników coraz częściej wybiera się na wyścigi do naszych sąsiadów, do Czech czy na Słowację. Rzeczywiście warto jeździć na imprezy o międzynarodowym prestiżu?

Podstawową różnicą  jest fakt, że Puchary Czech, o których wspomniałeś w przeciwieństwie do większości krajowych imprez wpisane są do kalendarza UCI. To automatycznie podnosi poziom wyścigu – sprawia, że na zawodach pojawiają się zagraniczni zawodnicy a organizacja stoi na wyższym poziomie.

Z drugiej strony nie uważam jednak, że polskie trasy wyścigów XCO pozostają w tyle. Co prawda moje doświadczenie nie jest zbyt duże, w zeszłym sezonie zaliczyłem raptem  3  Puchary Czech, ale nie uważam, aby trasa np. w Sławnie ustępowała tej z którejś z edycji wspomnianego już Pucharu Czech.   Głównym atutem jest to, że na Pucharze Czech w elicie startuje  około 60 zawodników, a w tym często były mistrz olimpijski Jaroslav Kulhavy.  Natomiast we wspomnianym już przeze mnie Sławnie  podczas zeszłorocznej edycji Pucharu Polski zawodników było 20, a o obecności Jaroslava można było pomarzyć.  Może gdyby wszystkie edycje Pucharu Polski były wyścigami z rangą UCI sytuacja wyglądałaby inaczej?

Co wolisz XCO czy maratony? A może inaczej, co jest bardziej opłacalne?

Wyścigi XCO są fajne. Zawody trwają zdecydowanie krócej, więcej jest akcji. W najbliższym sezonie chciałbym się skupić  głównie na wyścigach w tym formacie.  Nie wykluczam jednak  startów w  maratonach. Mam nadzieję, że uda mi się wystartować w kilku górskich wyścigach i to nie tylko w Polsce.

Aspekt związany z opłacalnością tego sportu chyba warto pominąć. Robię to dlatego, że to lubię.

Obecnie przebywasz w Calpe. Jak wrażenia? To rzeczywiście idealne miejsce do szykowania przedsezonowej formy?

W Calpe jestem pierwszy raz.  Gdy tu przyjechałem w Polsce panowały fatalne warunki atmosferyczne… Zresztą, z tego co słyszę od dziewczyny i rodziców nadal nie jest lepiej. 🙂

Nie ma wątpliwości, że zdecydowanie łatwiej trenuje przy takiej pogodzie jaka jest teraz w Hiszpanii. Dodatkowym plusem okolicy jest fakt, że dookoła jest pełno sporych gór.  To wszystko sprawia, że zdecydowanie łatwiej  realizować nakreślony przez Trenera plan treningowy.

Myślę, że jeśli w przyszłym roku będę miał okazję  tu wrócić na pewno to zrobię.

Sezon tuż za rogiem, jakie plany na najbliższe tygodnie?

Do 4 marca zostaje w Hiszpanii, potem wracam do domu.   Od powrotu do Polski zostają chyba 3 tygodnie do pierwszego startu w Austrii. To niedużo  czasu. Trzeba będzie szybko dopiąć ostatnie kwestie związane ze sprzętem i wyjazdami.  Poza tym, po krótkiej  przerwie  wracam na uczelnie. Mam nadzieje, że szybko uda mi się wdrożyć w nowy rytm dnia i z powodzeniem połączyć trenowanie  i studiowanie. Do tej pory nieźle mi się to udawało, więc jestem dobrej myśli.

Gdzie będziemy mogli śledzić Twoje poczynania, pójdziesz w ślady kolegów i założysz swój fanpage?

🙂 Czy to jakaś sugestia?  Będę się starał wrzucać aktualne informacje na swojego facebooka, a może nawet dam się namówić na jakiegoś fanpagea. Na pewno warto śledzić profil drużyny Mitutoyo AZS Wratislavia oraz stronę internetową.

Rozmawiał: Bartłomiej Mazurek

Brak komentarzy do "Łukasik: Chciałbym się rozwijać"