Drużyna Mitutoyo AZS Wratislavia z brązowym medalem Mistrzostw Polski

Zdobywamy brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Polski w rozgrywanych w Mrągowie 14 sierpnia 2020 r. zawodach. Jest to największy sukces drużynowy naszej ekipy do tej pory, która od 2013 roku wspierana jest przez sponsora tytularnego firmę Mitutoyo Polska – lidera w branży urządzeń pomiarowych na świecie. Medalowa sztafeta startowała w składzie: Łukasz Klimaszewski (elita), Jakub Kowalczyk (młodzieżowiec), Adam Wąsowicz (junior), Hanna Fijałkowska (juniorka).

W dniach 14-16 sierpnia po raz trzeci Mrągowo było gospodarzem Mistrzostw Polski w kolarstwie górskim MTB XCO / XCR. Może się wydawać, że ta lokalizacja na Mazurach nie ma wiele wspólnego z górami, jednak przygotowana w tym roku trasa na Górze Czterech Wiatrów nie bez powodu nazywająca się w kolarskim slangu „Piekielną Góra” była niezwykle wymagająca kondycyjnie i fizycznie, jednak łatwa technicznie. Prawie 4 kilometrowa runda z 190 metrami przewyższenia była bardzo szybka, bo czołówka elity mężczyzn pokonywała ją w mniej niż 12 minut. Co nie zmienia faktu, że piątkowe wyścigi sztafet drużynowych o Mistrzostwo Polski MTB XCR (team-relay) były naprawdę wymagające i ciężkie. Rywalizacja przebiegała dodatkowo w pełnym słońcu i ponad 32 st C upale!

Wyścig sztafet drużynowych, gdzie każda drużyna wystawia 3 zawodników i 1 zawodniczkę, jest niezwykle dynamiczny i emocjonujący oraz trudny. Strefa zmian, gdzie zawodnik musi dotknąć drugiego by przekazać zmianę, potrafi być problematyczna. Ponadto jedzie się tylko 1 pełne okrążenie wyścigu głównego, więc na maxa bez kalkulowania – jakikolwiek defekt czy wywrotka na trasie i jest duży problem.

Tak właśnie było w przypadku naszej drużyny, gdzie na ostatniej 4-tej zmianie wywrotkę na rock-gardenie (kamieniach) zaliczył nasz maratończyk, Łukasz Klimaszewski, który na potrzeby Mistrzostw Polski dołączył do zaszczytnego grona zawodników licencjonowanych elity mężczyzn. To spowodowało, że niestety stracił kontakt z zawodnikiem z Warszawskiego Klubu Kolarskiego, który jechał na 3. pozycji. Awans drużyny AZS Wratislavia z 4. na 3. pozycje był w zasięgu podczas rywalizacji, bo tak ciągle tasowała się stawka, a Łukasz był mocniejszy na podjazdach. Na metę nasza drużyna dojechała na 4. miejscu ze stratą 40 sekund do 3. ekipy. Jak się jednak okazało na mecie, zawodnik z Warszawskiego Klubu Kolarskiego, 17-letni junior Michał Pomorski, jadąc na ostatniej zmianie dwukrotnie przeciął taśmy i wyjechał poza trasę, nie wrócił w to samo miejsce zgodnie z przepisami i sędzia główny zawodów, pan Tomasz Cichy, podjął zgodnie z przepisami decyzję o dyskwalifikacji drużyny z Warszawy . Nie składaliśmy żadnego protestu jako ekipa, jednak nagranie video transmisji live było ewidentnym dowodem, który obejrzało kilkaset osób i sędzia nie mógł podjąć innej decyzji. Po rozstrzygnięciach sędziowskich drużyna Mitutoyo AZS Wratislavia Wrocław zdobyła historyczny brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Polski w kolarstwie górskim MTB XCR. Zajmowaliśmy już 4. miejsce (2018 rok, także Mrągowo i Góra 4 Wiatrów), 5. miejsce i dalsze pozycje, ale zawsze brakowało czegoś do medalu. Wreszcie jest!

Brązowa sztafeta Drużynowych Mistrzostw Polski MTB XCR 2020 – od lewej Jakub Kowalczyk (młodzieżowiec), Adam Wąsowicz (junior), Łukasz Klimaszewski (elita), Hanna Fijałkowska (juniorka)

Podczas 3-dniowych Mistrzostw Polski w Mrągowie wystartowały także młodzieżowe sztafety mieszane w kategorii młodzik, gdzie nasza para Bruno Purzyński – Emilia Fijałkowska zajęła 2. miejsce – świetny wynik z niewielką stratą do złotego medalu MP!

W drugi dzień MP rywalizowali juniorzy młodsi o koszulkę mistrza kraju – tu mieliśmy 2. naszych reprezentantów. Bartosz Bartosiewicz, dla którego był to 3-ci wyścig XCO w życiu i pierwsza poważnie przepracowana zima, w gronie blisko 70-zawodników zajął 20. miejsce. Natomiast Karol Puchalski zajął 29. miejsce

O Puchar Prezesa PZKOL rywalizowali młodzicy, młodziczki i żakinie. Tu nasi zawodnicy i zawodniczki świetnie się spisali. Karolina Poroś wygrała wśród żakiń. Emilia Fijałkowska była 3. A Bruno Purzyński 8.

W ostatni III dzień Mistrzostw Polski odbyły się głównego wyścigi w kategoriach junior i elita oraz młodzieżowiec. Nasza brązowa medalistka juniorek młodszych sprzed roku, Hanna Fijałkowska, w starszej kategorii wiekowej juniorka zajęła 5. miejsce, co jest dobrym prognostykiem na przyszłość. W juniorach Adam Wąsowicz był 11. A w elicie mężczyzn Jakub Kowalczyk 16. OPEN, wśród młodzieżowców (U-23) przyjeżdżając na 6. miejscu.

Drużyna Mitutoyo AZS Wratislavia Wrocław wspierana jest przez: Mitutoyo Polska – lidera urządzeń pomiarowych na świecie, miasto Wrocław, Abus – kaski i zabezpieczenia, Nodon – odzież kolarska, Klub Sportowy AZS Wratislavia Wrocław.

Autorzy zdjęć: Bartosz Bober, Anna Kajat, Mateusz Klimek, Kamil Dziedzic

Brak komentarzy do "Drużyna Mitutoyo AZS Wratislavia z brązowym medalem Mistrzostw Polski"