Podsumowanie Mistrzostw Polski MTB XCO 2018

Jedna z najważniejszych imprez tego sezonu już za nami! Mistrzostwa Polski, które odbyły się w Mrągowie w dnia 20-22 lipca dały nam wiele emocji i pięknych chwil. Nasi zawodnicy spisali się bardzo dobrze i pojechali swoje wyścigi na wysokim poziomie. Dominik Dańkowski zdobył srebrny medal w kategorii juniorów! Przeczytajcie komentarz Karoliny podsumowujący cały weekend Mistrzostw.

Kiedy ogłoszono, że walka o koszulkę Mistrza kraju w kolarstwie GÓRSKIM odbędzie się na Mazurach, chyba nikt nie myślał, że trasa da taki wycisk wszystkim startującym. Mimo wyobrażeń, że na północy Polski nie ma gór, organizator tak zaplanował  trasę wyścigu, że nikt po tym starcie już nie powie, że w Mrągowie nie ma podjazdów! Tak w kilku zdaniach można podsumować trasę. Dodatkowo pogoda w weekend była iście letnia. W dzień sztafet zaskoczyła nas kilkukrotnymi burzami przed samym startem tak naprawdę, a w sobotę i niedzielę było upalnie.

Kilka słów o samych startach napisała Karolina Cierluk:

„Ostatnie 2 tygodnie przed Mistrzostwami spędziłam w rodzinnym domu, gdzie trenowałam w Karkonoszach pod okiem trenera – Adama Starzyńskiego. Ten okres to była naprawdę ciężka praca, która poza dobrą dyspozycją na Mistrzostwach Polski, ma również zaowocować formą na starcie Akademickich Mistrzostw Świata w Portugalii.

Ogólny wynik naszej sztafety jest bardzo wysoki i myślę, że zabrakło nam tym razem szczęścia, aby wejść na podium. Niestety musimy zadowolić się 4 miejscem. Swoją zmianę nie oceniam na bardzo dobrą – aczkolwiek dałam z siebie wszystko na tak krótkim dystansie. Warto też dodać, że w dniu sztafet były zupełnie inne warunki niż w czasie startów głównych. Trasa po obfitych opadach w czasie burz kleiła się do kół, mocno spowalniała mokra trawa.

W niedzielę stanęłam na starcie bez większego stresu – nie miałam ciśnienia na konkretną lokatę w tym wyścigu. Jako, że nie jestem już klasyfikowana w kategorii orliczki, to miałam świadomość, że w kategorii elity kobiety nie będę w stanie nawiązać walki o podium. Dlatego moim założeniem było pojechać dobry i równy wyścig. Przy tak specyficznym profilu trasy oraz upale starałam się nie przesadzić z obciążeniem organizmu – mocna jazda pod górę, dużo picia i krótkie odpoczynki na zjazdach oraz płaskich odcinkach dały mi 9. miejsce w elicie kobiet. Blisko było do nawiązania walki o 8. pozycję, ale upadek na końcu ostatniego zjazdu na to nie pozwolił.

Myślę, że w niedzielnym starcie dyspozycja była nieco lepsza niż na starcie sztafet.  Jestem zadowolona z tego startu – jest to dobry prognostyk przed startem na AMŚ w Portugalii. Teraz kwestia doszlifowania formy i jej utrzymania.”

To był bardzo udany weekend dla naszego klubu. Warto przypomnieć wyniki pozostałych startujących zawodników:

Dominik Dańkowski zdobył srebrny medal Mistrzostw Polski w kategorii junior

Jakub Kowalczyk zameldował się na 8. miejsc MP u w kategorii młodzieżowców w swoim pierwszym roku orlika

Natomiast w wyścigu o Puchar Prezesa PZKol, Hanna Fijałkowska zajęła 2. miejsce a Adam Wąsowicz 5. w kategorii juniorów młodszych. W wyścigu sztafet młodzieżowych zajęliśmy 4. miejsce, a sztafeta drużynowa XCR także 4.